Prečo mi, bohužiaľ, ostala iba kapurková

Autor: Adrián Lachata | 7.6.2010 o 18:51 | (upravené 8.6.2010 o 12:35) Karma článku: 5,27 | Prečítané:  399x

Môžem odísť do Austrálie, získať aj austrálske občianstvo, no vždy budem Slovák. Vždy sa mi bude páčiť slovenský jazyk, slovenská  krajina,  slovenský duch.  Môžem sa snažiť o akúkoľvek nestrannosť, no ak budem môcť pomôcť iba jedným ľudom v rovnakých problémoch, srdce mi bude šepkať, pomôž Slovákom.

Na Slovensku sa mi nepáči veľmi veľa vecí. No predsa si myslím, že máme to šťastie, mať sa dobre. Máme čo jesť, vždy pitnú vodu, obdobie teplého slnka i obdobie čistého snehu. Môžeme byť na Slovensku slobodní, no môžeme aj odísť, ak sa nám nepáči. Naučíme sa cudzí jazyk sme takmer nerozoznateľní od občanov najvyspelejších štátov. Dokonca mame aj tú výhodu, že slovenčina nemá taký silný akcent, a pri troche snahy získame prízvuk na nerozoznanie od rodeného domáceho. Teda, zmieril som sa s tým, že hoci sa mi nad veľa vecami zastavuje rozum, je fajn, žiť na Slovensku.

Idú voľby. Ako správny občan, by som mal ísť voliť. Neobávam sa prepadnutia svojho hlasu, ale nechcem iba stále vyberať menšie zlo. Ide mi o to, aby bol môj hlas čestný predo mnou samým. Koalíciu môžem vylúčiť a voliť nejakú veľkú stranu už nemám chuť. I keď veľmi na mňa zapôsobili pani Lucia Žitňanská a pán Eugen Jurzyca kandidátke SDKU-DS. Mám pocit (pocit laika), že sú to čestní ľudia, ktorí sa riadia ľudskými hodnotami a chcú poskytnúť svoje vedomosti a skúsenosti ľudom. Ak by som mohol voliť iba ich dvoch, asi by som tak spravil.

Ako zaujímavá alternatíva sa javí strana SaS. Pravdupovediac, celkom som aj potešil, že možno mám koho voliť. No netešil som sa dlho. Predseda strany mal na svojom sme blogu uvedený iba jediný cieľ. Dostať sa do parlamentu. Ach, nepríde mi to ako nejaký nový cieľ. Ďalej som skúsil zistiť, čo vlastne to SaS znamená. Sloboda a Solidarita. Ou. Pre mňa osobne pojem Sloboda znamená veľmi veľa. Sloboda, za ktorú naši predkovia dali život. Nie pre nich. Ale pre nás. A za ktorú vsadím kedykoľvek život aj svoj. Dať si slobodu do nazvú mi príde ako zneuctenie jej samotnej. Myšlienky, princípu. Už to nie je tá sloboda, za ktorú zomierali naši predkovia s vierou lepšej budúcnosti. Už je to sloboda toho, kto si ju dal do názvu.

Pojmom solidarita som si nebol úplne istý, a tak som načrel so slovníka. Solidarita znamená dobrovoľnú spoločenskú súdržnosť, ochotu ku vzájomnej pomoci a podpore v rámci nejakej skupiny. Človek je solidárny s nejakou skupinou, pokiaľ podporuje jej úspechy i neúspechy pociťuje ako vlastné. Nemali sme tu nejakú (iba jednu) skupinu nie tak dávno?

Osobne by som asi aj ocenil, keby mala strana SaS na starosti ekonomiku. Z toho, čo viem, ide prevažne o úspešných podnikateľov, ktorí sú v ekonomike doma. Aj myšlienka súkromného podnikania sa mi veľmi páči, lebo rapidne znižuje korupciu. Jednoducho každý podnikateľ si chráni svoje záujmy a robí pre seba to najlepšie, čo môže v rámci zákona. A tak je konkurencia, a keď má človek slobodu výberu, musí podnikateľ stále skvalitňovať svoje služby, ak chce prežiť (princíp veľmi podobný evolúcií). Štát do toho nezasahuje, lebo nejde o štátne peniaze, ale peniaze konkrétneho podnikateľa. Vláda poskytovala cenné veci za pár korún, ale to len preto, že nedávali peniaze so svojho vrecka, ale so spoločného vrecka všetkých. Za komunizmu sa koľko kradlo, a to len preto, že všetko bolo všetkých... Ale čo sa týka celkového vládnutia, nie je na to strana SaS vyzretá a nedá sa všetko vidieť iba ako business... Ale to nie iba SaS, pravdepodobne žiadna strana.

Osobne mi veľmi chýba diferencia politických strán. Každá strana chce všetko riadiť a tak mrhá čas aj veci, ktoré by bolo naozaj lepšie prenechať iným, namiesto toho aby neustále pracovala na tom, čo jej ide najlepšie. Ako som spomínal, som politicky laik. No asi ťažko sa nájde lepší kandidát na ministra spravodlivosti ako je pani Lucia Žiťňanská. Ekonomika je zvláštna, lebo SDKU-DS ma pravdepodobne tiež veľa schopných ekonómov. Čo je veľa ľudí na jednu oblasť a ostatné oblasti sú potom zanedbávané, lebo odborníci na ďalšie oblasti nedostanú do parlamentu. Vezmite si napríklad šport, školstvo alebo iné veci, nezačínajúce na š.  

Ako som povedal, chcem dať niekomu svoj hlas s čistým svedomím. Najhodnotejšie princípy demokratickej spoločnosti, ake poznám, sú sloboda a demokracia. Preto som si veľmi všímal medializované prejavy slobody a demokracie z rádov občanov a ich podporu u politikov. Tieto príklady si pamätám najviac.

Príklad č.1 (rok 2006):
Primátorka Zlatých Moraviec sa rozhodla držať hladovku pred Úradom Vlády SR pre dobudovanie cesty, ktorá by zachránila ľudské životy. Podpora zo strany politikov, žiadna.

Príklad č.2 (rok 2009):
Študent hladoval pred parlamentom za zrušenie imunity. Okoloidúci zahraniční turisti za pristavovali a pýtali sa na dôvod. Väčšina iba nechápavo kývali hlavou, ako môže mať politik iné práva ako občan. Politici sa tvárili, že ho nevidia. Možno si myslia, že najviac sa priblížia ľudom, ak budú imúnni.(Všetci svine sú si rovné, no niektoré sú si rovnejšie. George Orwell, Zvieracia farma).

Príklad č.3 (rok 2010):
Protest proti vlasteneckému zákonu pred prezidentským palácom stoviek študentov. Dostalo sa tomu protestu podpory. Bohužiaľ dosť pochybnej, lebo sa jednalo iba o slovenských politikov s maďarskou orientáciou. Slovenskí politici so slovenskou orientáciou sa neukázali.

Príklad č.4 (rok 2010):
Dúhový Pride za ľudské práva ľudí s inou sexuálnou orientáciou ako heterosexuálnou. Za akceptáciu človeka v spoločnosti. Akciu za demokratické práva prišli podporiť osobnosti svetového kultúrneho , spoločenského života i politického života. No bez podpory jediného slovenského politika.

Všetky uvedené príklady sa odohrali v centre Bratislavy, hlavného mesta Slovenskej Republiky.

Viete, myslel som si, že sloboda a demokracia je presne to, prečo v demokratickej krajine existuje politika. Že politici sú tu na to, aby slúžili ľudu a obhajovali slobodu a demokraciu i za cenu vlastného života.

No mám pocit, že politikom nejde o skutočné blaho ale ide im, v lepšom prípade, o presadenie svojej pravdy, ktorú neomylne považujú za najlepšiu, bez toho, aby o svojej pravde aspoň na chvíľu zapochybovali. A ak sa ľudia rozhodnú povedať NIE , tak slepo veria v tú ich pravdu, že nepočúvajú. Keď sa začnú blížiť voľby, začnú míňať horibilné sumy ale nie na to, aby ľudí počúvali, ale na to, aby ich presvedčili o ich neomylnej pravde a nahovárajú im, že jediné, čo môžu spraviť, je isť voliť ich pravdu. 

Politika mi už príde o ľudoch, no bez ľudí. Preto svojím hlasom poviem, že chcem voliť, ale s čistým svedomím naozaj nemám koho.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?